Skip to content

54-56 Oriental St

Newark, NJ 07104

Built 2012

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 16, 2013

Property Information

Block565
Lot45
QualifierC1101
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,642
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
9%
Improvement Value:$202,100
91%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+2.0%
2024$8,280-0.2%
2023$8,293-1.7%
2022$8,440+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,642DeedBook 20150, Page 99465

Property Built

Built

Year Built: 2012