Skip to content

325 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block576
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
19%
Improvement Value:$122,600
81%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,735+2.0%
2024$5,622-0.2%
2023$5,631-1.7%
2022$5,730+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,378DeedBook 12487, Page 2523

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12420, Page 1754

Property Built

Built

Year Built: 1900