Skip to content

343 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2004

Property Information

Block576
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,200
20%
Improvement Value:$106,700
80%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,092+2.0%
2024$4,992-0.2%
2023$5,000-1.7%
2022$5,088-23.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5916, Page 572

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5509, Page 335

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4708, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1902