Skip to content

345 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1895

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block576
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,996
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,200
20%
Improvement Value:$107,400
80%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+2.0%
2024$5,018-0.2%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,996DeedBook 20210, Page 2077

Property Built

Built

Year Built: 1895