Skip to content

24- Wakeman Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block576
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
23%
Improvement Value:$79,200
77%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,902+2.0%
2024$3,825-0.2%
2023$3,831-1.7%
2022$3,899+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4623, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1890