Skip to content

53 2nd Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1901

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block577
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,670
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
15%
Improvement Value:$156,800
85%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+2.0%
2024$6,886-0.2%
2023$6,897-1.7%
2022$7,019+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook 20250, Page 50415

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook 20201, Page 12074

Property Built

Built

Year Built: 1901