Skip to content

46 Myrtle Ave

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block1891
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
17%
Improvement Value:$86,500
83%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,955+2.0%
2024$3,877-0.2%
2023$3,883-1.7%
2022$3,952+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft2,808DeedBook 12230, Page 1974

Property Sale

Sale
$16,600
DeedBook 4669, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1917