Skip to content

402-404 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Feb 22, 1989

Property Information

Block588
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
17%
Improvement Value:$148,100
83%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+2.0%
2024$6,651-0.2%
2023$6,661-1.7%
2022$6,779+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

To:

Sq Ft2,982DeedBook 5066, Page 426

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4747, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1925