Skip to content

416-418 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block588
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,290
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
12%
Improvement Value:$228,000
88%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,907+2.0%
2024$9,711-0.2%
2023$9,727-1.7%
2022$9,899+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft4,290DeedBook 6226, Page 109

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 6058, Page 421

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4767, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1925