Skip to content

432-434 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block588
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$119,800
80%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,697+2.0%
2024$5,585-0.2%
2023$5,594-1.7%
2022$5,692+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,335DeedBook 12447, Page 9075

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5158, Page 84

Property Sale

Sale
$33,250
DeedBook 4520, Page 1052

Property Built

Built

Year Built: 1925