Skip to content

437 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 1997

Property Information

Block590
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,648
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
18%
Improvement Value:$137,900
82%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+2.0%
2024$6,271-0.2%
2023$6,281-1.7%
2022$6,392+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5410, Page 348

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4924, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1919