Skip to content

447 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block590
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
21%
Improvement Value:$115,800
79%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,564+2.0%
2024$5,454-0.2%
2023$5,463-1.7%
2022$5,559+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,200
DeedBook 4609, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1917