Skip to content

571 N 6th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 1, 1996

Property Information

Block597
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
16%
Improvement Value:$223,100
84%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+2.0%
2024$9,902-0.2%
2023$9,918-14.4%
2022$11,590+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 5438, Page 92