Skip to content

584 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block597
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
37%
Improvement Value:$73,700
63%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,469+2.0%
2024$4,380-0.2%
2023$4,387-1.7%
2022$4,465+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 20160, Page 82835

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 12535, Page 2709Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$73,951
DeedBook 12240, Page 8714

Property Sale

Sale
$73,951
DeedBook 12240, Page 8714

Property Sale

Sale
$16,900
DeedBook 4491, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1900