Skip to content

385 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 27, 2012

Property Information

Block612
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,407
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
15%
Improvement Value:$143,200
85%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+2.0%
2024$6,312-0.2%
2023$6,322-1.7%
2022$6,433+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft3,407DeedBook 12389, Page 4059

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4819, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1902