Skip to content

30-32 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 28, 1989

Property Information

Block620
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
14%
Improvement Value:$169,700
86%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534+2.0%
2024$7,385-31.7%
2023$10,810+48.1%
2022$7,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft3,320DeedBook 5091, Page 751

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4851, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1900