Skip to content

413 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block612
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,827
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
15%
Improvement Value:$147,600
85%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,606+2.0%
2024$6,476-0.2%
2023$6,486-1.7%
2022$6,601+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft2,827DeedBook 20160, Page 94662Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$353,600
DeedBook 6204, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1897