Skip to content

322 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 13, 2002

Property Information

Block557
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
20%
Improvement Value:$148,300
80%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+2.0%
2024$6,927-0.2%
2023$6,938-1.7%
2022$7,060+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5697, Page 935

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5255, Page 62

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4856, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1902