Skip to content

32 Oraton St

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block619
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class43
Description2SF-2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,671
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
9%
Improvement Value:$232,000
91%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747+2.0%
2024$9,555-0.2%
2023$9,570-1.7%
2022$9,739+55.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft4,093DeedBook 20180, Page 97705

Property Sale

Sale
$278,100
DeedBook 12285, Page 4829

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6262, Page 874

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5372, Page 132

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5106, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1917