Skip to content

40 May StNewark, NJ 07104

Built 1857
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block623
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,259
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
21%
Improvement Value:$85,200
79%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$3,841+3.5%
2018$3,712+10.9%
2016$3,346+5.0%
2015$3,186-46.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,235
DeedBook 5394, Page 315

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5152, Page 581

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4988, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1857