Skip to content

441-443 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block627
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage254

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
7%
Improvement Value:$532,800
93%
Total Assessment$571,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,730+2.0%
2024$21,302-0.2%
2023$21,336-15.6%
2022$25,285+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5344, Page 929

Property Sale

Sale
$82,250

Property Sale

Sale
$82,250

Property Sale

Sale
$82,250
DeedBook 5023, Page 176