Skip to content

429-433 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block627
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,751
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
20%
Improvement Value:$182,500
80%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+2.0%
2024$8,463-0.2%
2023$8,476-13.9%
2022$9,850+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft3,751DeedBook 6290, Page 298

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5722, Page 615

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5078, Page 548

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4998, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1910