Skip to content

449-451 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block627
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description4SB-18UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
58%
Improvement Value:$255,600
42%
Total Assessment$615,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,411+2.0%
2024$22,950-0.2%
2023$22,987-1.7%
2022$23,393+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

Sq Ft840DeedBook 12534, Page 3346

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 12307, Page 7942

Property Sale

Sale
$1,115,000
DeedBook 5943, Page 481

Property Sale

Sale
$562,500
DeedBook 5731, Page 934

Property Sale

Sale
$557,500
DeedBook 5462, Page 298

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4846, Page 571