Skip to content

27-31 Abington Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 11, 2008

Property Information

Block629
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,342
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,700
29%
Improvement Value:$193,500
71%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+2.0%
2024$10,222-0.2%
2023$10,239-1.7%
2022$10,420+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft5,342DeedBook 12147, Page 9468

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5919, Page 139

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5370, Page 484

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4824, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1907