Skip to content

362-364 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1908

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 19, 2011

Property Information

Block606
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,310
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
16%
Improvement Value:$354,300
84%
Total Assessment$421,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,041+2.0%
2024$15,725-0.2%
2023$15,750-1.7%
2022$16,028+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft5,310DeedBook 12347, Page 2763

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 5997, Page 835

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4995, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1908