Skip to content

639-641 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1929

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block639
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class43
Description2SF-5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
17%
Improvement Value:$249,600
83%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,436+2.0%
2024$11,210-0.2%
2023$11,228-1.7%
2022$11,427+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft7,082DeedBook 20190, Page 97775

Property Built

Built

Year Built: 1929