Skip to content

508-510 N 11th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 2, 1998

Property Information

Block649
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
22%
Improvement Value:$391,600
78%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,000+2.0%
2024$18,625-0.2%
2023$18,655-13.7%
2022$21,611+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 5569, Page 122

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4934, Page 919