Skip to content

502-504 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$35,012
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block649
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF-3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
30%
Improvement Value:$115,500
70%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+2.0%
2024$6,151-0.3%
2023$6,172-1.7%
2022$6,281+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,012

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6333, Page 179

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5717, Page 941

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5072, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1925