Skip to content

506 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
May 4, 1990

Property Information

Block649
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SB-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
25%
Improvement Value:$141,100
75%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,153+2.0%
2024$7,012-0.2%
2023$7,024-1.7%
2022$7,148+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft2,354DeedBook 5123, Page 935

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5034, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1925