Skip to content

441- N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block649
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
41%
Improvement Value:$63,100
59%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+2.0%
2024$3,955-0.2%
2023$3,962-1.7%
2022$4,032+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5507, Page 535

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5207, Page 693

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5189, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1915