Skip to content

263-265 Berkeley Ave

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block658
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
20%
Improvement Value:$206,800
80%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+2.0%
2024$9,622-0.2%
2023$9,637-1.7%
2022$9,808+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5177, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1922