Skip to content

630 N 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1961

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 1, 1996

Property Information

Block659
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
35%
Improvement Value:$92,000
65%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+2.0%
2024$5,264-0.2%
2023$5,272-1.7%
2022$5,366+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft930DeedBook 5434, Page 564

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4628, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1961