Skip to content

628 N 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block659
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
28%
Improvement Value:$132,100
72%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+2.0%
2024$6,826-0.2%
2023$6,837-1.7%
2022$6,958+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 12226, Page 661

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6366, Page 355

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5433, Page 5

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4510, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1900