Skip to content

106 Peabody Pl

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 12, 2014

Property Information

Block677
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,862
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
16%
Improvement Value:$102,400
84%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,636+2.0%
2024$4,544-0.2%
2023$4,552-1.7%
2022$4,632+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 12492, Page 4986Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12098, Page 4331

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5984, Page 732

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5308, Page 262

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5211, Page 286

Property Sale

Sale
$10,600
DeedBook 4846, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900