Skip to content

529-531 Summer AveNewark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block680
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
18%
Improvement Value:$152,700
82%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+2.0%
2024$6,904-0.2%
2023$6,915-1.7%
2022$7,038+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft4,400DeedBook 20170, Page 51010

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6059, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1910