Skip to content

176 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jul 10, 1993

Property Information

Block762
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
13%
Improvement Value:$150,400
87%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,553+2.0%
2024$6,423-0.2%
2023$6,434-1.7%
2022$6,547+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 5270, Page 740

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5008, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1912