Skip to content

514-516 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block681
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF-2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,558
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
22%
Improvement Value:$152,900
78%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+2.0%
2024$7,277-0.2%
2023$7,289-1.7%
2022$7,418+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,558DeedBook 20250, Page 39868

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4524, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1897