Skip to content

172-176 Delavan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block681
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,281
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
24%
Improvement Value:$124,400
76%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+2.0%
2024$6,073-0.2%
2023$6,083-1.7%
2022$6,190+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$436,000

To:

Sq Ft2,281DeedBook 20240, Page 76037

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,281DeedBook 20230, Page 31494Recorded5/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1915