Skip to content

276-280 Delavan Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1918

Last Sale Price
$80,160
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block686
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,604
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
22%
Improvement Value:$227,500
78%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$11,067+6.8%
2019$10,360+3.5%
2018$10,010+4.0%
2017$9,629+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,160

To:

Sq Ft4,604DeedBook 20240, Page 43055

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4672, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1918