Skip to content

457-461 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1926

Last Sale Price
$523,500
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block686
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
26%
Improvement Value:$188,300
74%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+2.0%
2024$9,514+12.5%
2023$8,454-1.7%
2022$8,603+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$523,500

To:

Sq Ft2,185DeedBook 20210, Page 98049

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft2,185DeedBook 12525, Page 9812Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 6012, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1926