Skip to content

441-447 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block686
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SB-3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,845
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
16%
Improvement Value:$408,000
84%
Total Assessment$482,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,365+2.0%
2024$18,003-0.2%
2023$18,031+14.9%
2022$15,698+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft7,484DeedBook 20200, Page 98669

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 80572Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$13,650

From:

To:

Sq Ft4,845DeedBook 12547, Page 2309Recorded4/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 5921, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 5438, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$231,475
DeedBook 5068, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1912