Skip to content

452-456 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block687
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,319
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
24%
Improvement Value:$190,700
76%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+2.0%
2024$9,380-0.2%
2023$9,395-1.7%
2022$9,561+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4896, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1925