Skip to content

292-300 Delavan Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block687
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,140
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,400
15%
Improvement Value:$502,700
85%
Total Assessment$592,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,518+2.0%
2024$22,073-0.2%
2023$22,109-1.7%
2022$22,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft8,140DeedBook 20230, Page 12938

Property Sale

Sale
$795,000
DeedBook 6228, Page 97

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5690, Page 382

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5044, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1917