Skip to content

286-290 Delavan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1954

Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block687
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2SB-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,110
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
23%
Improvement Value:$213,800
77%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+2.0%
2024$10,323-0.2%
2023$10,339-1.7%
2022$10,522+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4801, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1954