Skip to content

253-255 Ballantine Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block687
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,870
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,400
14%
Improvement Value:$409,700
86%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,106+66.8%
2024$10,856-0.2%
2023$10,873-1.7%
2022$11,066+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft5,870DeedBook 20221, Page 8521

Property Built

Built

Year Built: 1912