Skip to content

738 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Date
Nov 10, 1987

Property Information

Block695
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SB-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
28%
Improvement Value:$129,000
72%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+2.1%
2024$6,442-0.2%
2023$6,453-1.8%
2022$6,571+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925