Skip to content

708 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 26, 1999

Property Information

Block695
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description3SF-3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,333
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
20%
Improvement Value:$192,600
80%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+2.0%
2024$8,999-0.2%
2023$9,014-1.7%
2022$9,173+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft5,333DeedBook 5606, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1900