Skip to content

690 N 6th St

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block695
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
12%
Improvement Value:$506,000
88%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,753+2.0%
2024$21,324-0.2%
2023$21,358-1.7%
2022$21,736+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20220, Page 80793

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4696, Page 786