Skip to content

334 N 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Jun 7, 1984

Property Information

Block699
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,158
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
27%
Improvement Value:$128,500
73%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+2.0%
2024$6,561-0.2%
2023$6,572-1.7%
2022$6,688+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,500

To:

Sq Ft3,158DeedBook 4830, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1915