Skip to content

277 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 14, 1983

Property Information

Block556
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,227
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
21%
Improvement Value:$150,000
79%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+2.0%
2024$7,038-0.2%
2023$7,050-1.7%
2022$7,174+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft3,227DeedBook 4805, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1915